180
Basın bültenleri Yeni Hardox HiAce asitli ortamlarda aşınma zorluklarının üstesinden geliyor
13 Kasım, 2019 08:30 CET

Yeni Hardox HiAce asitli ortamlarda aşınma zorluklarının üstesinden geliyor

Aşınma dayanımlı çelikten oluşan Hardox aşınma plakaları ürün serisi, hem sert hem tok olması ve en zor koşullarda bile aşınmayla savaşmasıyla tüm dünyada ün kazanmıştır.   Serinin en yeni ürünü olan Hardox HiAce, asitli ve korozif ortamlardaki uygulamaları hedef almaktadır.

Geri dönüşüm işi, çelik açısından özellikle zorlu bir sektördür. Kısaca 'çöp' adı verdiğimiz kentsel katı atıklar, düşük pH asitli ortam oluşturan ve çöp kamyonu gövdelerinde ve çöp konteynerlerinde aşınmayı hızlandıran maddelere bir örnektir. Odun yongası taşınan ve sülfat ve klor gibi kimyasal maddeler içeren ortamlar da aynı etkiyi gösterir.

Hardox® HiAce bu koşullara dayanacak şekilde geliştirildi. Düşük pH düzeylerindeki aşınma mekanizması, pH-nötr olan bir ortama kıyasla daha farklıdır. Gövde veya konteyner sert bir malzemeden yapılmış olsa bile, çeliğin yüzeyi asitlik nedeniyle oksitlenir ve aşınmaya daha yatkın hale gelir.

Hardox HiAce, asidite ve korozyonla mücadelede yeni fırsatlar sunuyor

Hardox HiAce, oksitlenme sürecini büyük ölçüde yavaşlatarak malzemenin tüm sertliğiyle aşınmaya karşı çıkmasına olanak tanır. Normal bir ortamda Hardox HiAce, 450 HBW bir çelikle aynı performansı sergiler. Ama daha düşük pH seviyesindeki koşullarda ekipmanın servis ömrü 400 HBW çeliğin 3 katına kadar çıkabilmektedir. 

Asitli ortamlardaki ilave aşınma direncinin yanı sıra, Hardox HiAce ayrıca çöp kamyonları, geri dönüşüm konteynerleri, damperlerde ve devirme gövdelerinde ve diğer ağır yük ekipmanlarında yapısal malzeme olarak kullanılabilecek kadar toktur.

Hardox® HiAce ayrıca -20 °C'de 27 J garantili darbe enerjisiyle dondurucu soğuklarda da etkilidir.  4-25,4 mm kalınlıklarda sunulmaktadır.  Hardox HiAce, Hardox 450'ye benzer mekanik özelliklere sahiptir. Diğer Hardox kaliteleri için kullandığınızla aynı türde makinelerle işlenebilir. 

Hardox HiAce ile daha fazla yük kapasitesi, daha az yakıt  ve daha düşük CO2 emisyonları

Çöp kamyonları ve diğer ekipmanlardaki artan aşınma direnci, servis ömrünü tehlikeye atmaksızın daha ince plakaların kullanılabilmesine olanak tanır. Çelik plakanın daha ince olması, tam yüklendiğinde yük taşıma kapasitesinin de artması demektir. Boş yapılan seferlerde ise daha hafif bir kamyonda hem yakıt tüketimi hem CO2 emisyonu azalacaktır.

Hardox® HiAce hakkında daha fazla bilgi

Hardox® HiAce yakında satışa sunulacak

Hardox HiAce veya pazarınızdaki bulunurluğu hakkında bilgi edinmek için lütfen bizimle iletişim kurun:

Murat Kozan                                                                                                                                                     

Pazarlama Müdürü, Hardox® aşınma plakası, SSAB Özel Çelikler, murat.kozan@ssab.com

Telefon: +90 530 5941058, Cep: +90 530 5941058

SSAB İskandinavya ve ABD merkezli bir çelik şirketidir. SSAB daha güçlü, daha hafif ve daha sürdürülebilir bir dünya oluşturmak amacıyla, müşterileriyle yakın işbirliği içinde geliştirdiği katma değerli ürünler ve hizmetler sunar. SSAB'nin 50'den fazla ülkede çalışanları bulunmaktadır. SSAB'nin İsveç, Finlandiya ve ABD’de üretim tesisleri vardır. SSAB hisseleri Stokholm Nasdaq ve Helsinki Nasdaq Borsası'nda işlem görmektedir. www.ssab.com.tr. Hardox® aşınma plakası ile sosyal medyada da buluşun: Facebook, Instagram, LinkedIn ve YouTube.

Ekli dosya

4Y5A9188 crop - Download

4Y5A9157 - Download

4Y5A9481 - Download

4Y5A9547 - Download

4Y5A9536 - Download