180
Basın bültenleri Asitli ortamlarda yeni Hardox HiAce ile çığır açan aşınma dayanımı
10 Mart, 2020 08:00 CET Hardox HiAce

Asitli ortamlarda yeni Hardox HiAce ile çığır açan aşınma dayanımı

Aşındırıcı malzemeler ve asitli ortamlar birbirini pek sevmez - en azından şimdiye kadar öyleydi. Yeni Hardox® HiAce aşınma çeliği, asitli ve düşük pH'lı ortamlarda aşınmaya dayanması için özel olarak geliştirildi.

Gerçek hayattaki uygulamalarda kapsamlı olarak test edilmesi, Hardox® HiAce'in performans avantajlarını açıkça gösterdi.

Hardox® HiAce asit sorunlarıyla mücadele etmek üzere geliştirildi

Kentsel atıkların çöp kamyonu gövdelerinde taşınması, asitlerin aşındırıcı koşullar altında çelikle temasa girdiği durumlara bir örnektir. Atıklar, düşük pH'lı bir ortam yaratarak aşınmayı hızlandırır.

Kentsel atık işlemlerinin yanı sıra, asitli koşullar geri dönüşüm tesisleri, kağıt ve karton fabrikaları, şeker işleme fabrikaları, demir cevheri ve potaş madenciliği, tarım ve işleme endüstrileri de dahil olmak üzere birçok sektörde mevcuttur. Tuz, sülfatlar, amonyak ve klorürler, asitli bir ortam oluşmasına yol açan kimyasallardan bazılarıdır.

"Hardox® HiAce 2,7 kat daha uzun süre dayanacak"

"Oksitlenme varsa, farklı aşınma mekanizmaları devreye giriyor. Asidite çeliğin yüzeyini oksitleyerek, çeliği sürtünme ve oyuk aşınmasına daha yatkın hale getiriyor. Hardox® HiAce bu oksitlenme sürecini büyük ölçüde yavaşlatarak malzemenin tüm sertliğiyle aşınmaya karşı çıkmasına olanak tanır. Testlerimiz düşük pH'lı ortamlarda servis ömrünün 450 HBW bir çeliğe kıyasla 2,7 kat yüksekliğe ulaştığını ortaya koydu," diyor SSAB Bilgi Hizmetleri Merkezi aşınma teknolojisi uzmanı Jonas Allebert.

FB Kedjor, Södra Cell performansını Hardox® HiAce ile artırıyor

İsveçli FB Kedjor şirketi, kağıt ve karton fabrikaları ve geri dönüşüm tesisleri için zincirli konveyörler üretmektedir. Konveyörlerdeki astar plakaları için Hardox® HiAce'e geçen şirket, aşınma performansında ciddi artış yaşadı.

"Hardox® HiAce hem aşınma hem korozyon içeren uygulamalar için harika bir ürün. Kağıt fabrikaları ve geri dönüşüm tesisleri gibi asitli ortamlarda aşınma direncindeki farkı gerçekten görebilirsiniz. Dahası bu malzeme atölyede de Hardox® ile alışkın olduğumuz özelliklerin aynılarını taşıyor. Müşterilerin tepkisi çok olumlu oldu," diyor FB Kedjor'dan Stanley Persson.

İsveçli kağıt ve karton fabrikası Södra Cell'in Hardox® HiAce'e nasıl geçtiğini Södra Cell'den Håkan Axelsson anlatıyor: "Bu yeni Hardox® HiAce kalitesini bir yıldan uzun süreyle zincirli konveyörlerimizden birinin altında aşınma astarı olarak kullandık. Sonuç çok memnuniyet verici olduğundan tüm konveyörlerimizde bu kaliteye geçmeye karar verdik."

Hardox® HiAce'in asitli ortamlarda çalışan zincirli konveyörlerde astar olarak kullanılması çok daha uzun bir servis ömrü sağlar.

resim telif hakkı FB Kejor'a aittir ve kullanım izni alınmıştır

Stena Recycling hem servis ömrünü uzattı, hem bakım maliyetinden tasarruf etti

İsveç Halmstad merkezli Stena Recycling, geri dönüşüm tesisindeki orijinal siklonlardan biriyle sorun yaşıyordu. Siklonlar, hızla aşınan ve sık sık onarım gerektiren standart kalite S355 (A36) çeliğinden yapılmıştı. Siklonlar asite maruz kaldığından SSAB bunların sıfırdan tekrar yapılmasını ve hem aşınma hem yapısal malzeme olarak Hardox® HiAce kullanılmasını önerdi. Halmstad fabrikasının bu olumlu tecrübesi Stena Recycling'in diğer fabrikalarının da ilgisini çekerek siklonlarını aynı yolla tekrar inşa etmelerine yol açtı.

Hardox® HiAce bir Stena Recycling fabrikasında siklonların eskiden S355'ten (A36) yapılan yapı plakası ve aşınma plakasının yerini aldı.

Kolombiyalı Fanalca, Hardox® HiAce'in avantajlarından çok memnun

Fanalca, birkaç yıldır arka yükleyicili çöp kamyonu ürün serisinin performansını artırmaya çalışıyordu. Hardox® HiAce piyasaya sürülünce Fanalca çöp toplama sektörüne yönelik daha iyi çözümler geliştirmek amacıyla yeni malzemeyi kamyonlarında denemeye karar verdi. Bu kararın asıl amacı, sürtünme aşınması ve korozyondan kaynaklanan sorunlar ve onarımları azaltmaktı.

Hardox® HiAce ile daha fazla yük kapasitesi, daha az yakıt ve daha düşük CO2 emisyonu

Çöp kamyonları gibi ekipmanlardaki artan aşınma direnci, servis ömrünü tehlikeye atmaksızın daha ince plakaların kullanılabilmesine olanak tanır. Çeliğin daha ince olması, tam yüklendiğinde yük taşıma kapasitesinin de artması demektir. Boş yapılan seferlerde ise daha hafif bir kamyonda hem yakıt tüketimi hem CO2 emisyonu azalacaktır.

Hardox® HiAce aynı zamanda yapısal aşınma çeliği olarak da kullanılır

Asitli ortamlardaki ilave aşınma direncinin yanı sıra, Hardox® HiAce ayrıca çöp kamyonları, geri dönüşüm konteynerleri, damper gövdeleri ve diğer ağır yük ürünlerinde yapısal malzeme olarak kullanılabilecek kadar toktur. Ayrıca, darbe enerji değerinin de belirttiği gibi dondurucu koşullarda da kullanılabilir.

Hardox® HiAce, -20°C'de 27 J (-4°F'de 20 ft-lb) minimum darbe enerjisine (CVT) sahiptir. 4-25,4 mm (0,157-1 inç) arası kalınlıklarda mevcuttur. Hardox® HiAce, Hardox® 450'ye benzer mekanik özelliklere sahiptir. Diğer Hardox® kaliteleriyle aynı türde makinelerle işlenebilir.

 

Hardox® HiAce ürünü hakkında daha fazla bilgi

 

Hardox® HiAce'i yakınınızdaki SSAB stoklarından edinebilirsiniz

Hardox® HiAce veya pazarınızdaki satış durumu hakkında bilgi edinmek için lütfen bizimle iletişim kurun:

Murat Kozan

Pazarlama Müdürü, Hardox® aşınma plakası, SSAB Özel Çelikler, murat.kozan@ssab.com

Telefon: +1 412 680-0080

Ekli dosya

FBkedjor chain transporter - Download

2145-Stena Recycling recycling cyclone - Download

IMG 2244Stena Recycling - Download

4Y5A9547 HardoxHiAce - Download

4Y5A9592 Measuring wear performance Hardox HiAce - Download

4Y5A9231 Hardox HiAce - Download