Docol martensitli çelik: sıradışı dayanım, mükemmel soğuk şekillendirilebilirlik

İyi süneklik ve 1700 MPa'ya kadar çekme dayanımları ile SSAB'nin Docol® martensitli çeliği, hem aracın hafifletilmesi, hem de çarpma dayanımı açısından idealdir.

  Docol martensitli çeliğin başlıca özellikleri

  • Çok yüksek akma dayanımı (Rp0,2) ve olağanüstü yüksek çekme dayanımı (Rm).
  • Anti-intrüzyon bölgeleri için üstün enerji emilimi ve darbe dayanımı.
  • Araçları hafifletmek için mükemmeldir.
  • 3D şekillendirme de dahil olmak üzere, bükme, presleme ve haddeli şekillendirme ile olağanüstü soğuk şekillendirilebilirlik.
  • Docol® martensitli çelik (diğer adıyla MS veya MART) alümyuma göre çok daha etkin maliyetlidir. Optimize edilmiş tasarım profilleri kullanıldığında, Docol® martensitli çelikler alüminyum ile aynı ağırlıkta ve ona benzer bir yüksek dayanım performansını sunabilir.

  Docol martensitli çeliğin uygulandığı alanlar

  Akü koruması - Docol AHSS olabilecek en düşük ağırlıkta en güçlü korumayı sağlayabilir; üstelik etkin maliyetle

  Akü koruması

  Docol uygulamaları: Eşik takviyesi

  Eşik takviyeleri

  docol çelik ile tavan takviyesi

  Tavan takviyesi

  Docol uygulamaları: Kapı/yan intrüzyon kirişleri

  Kapı/yan intrüzyon kirişleri

  Docol uygulamaları: Tamponlar ve takviye kirişleri

  Tamponlar

  Docol uygulamaları: Koltuk yapıları

  Koltuk yapıları

  DOCOL 1700M

  En güçlü martensitli çeliğimiz – şu anda kullanımda

  SSAB'nin soğuk haddelenmiş Docol 1700M çeliği, pasif güvenlik sistemlerinde kullanılan hafif parçalar için eşit şartlarda mukayese edildiğinde, alüminyuma kıyasla çevre dostu bir alternatiftir. Docol martensitli çeliğin sünekliği nedeniyle, kritik güvenlik parçaları artık düşük maliyetli ve enerji tasarruflu soğuk şekillendirme süreçleri kullanılarak üretilmektedir.

  Örneğin Shape Corp., Docol martensitli 1700MPa ile daha hafif, daha kompakt ve daha güçlü A sütunları ve tavan rayı boruları oluşturmak için 3D haddeli şekillendirme kullanıyor. Ford 2020 Explorer ve 2020 Escape için tasarlanan bu temel güvenlik parçaları, sürücünün görünürlüğünü, iç mekanı ve hava yastığı yerleştirme optimizasyonunu artırıyor.

  Martensitli Docol 1700; yan darbe kirişleri, tamponlar, yapısal parçalar ve EV akü muhafazaları dahil olmak üzere, ultra yüksek dayanımlı çelik (UHSS) uygulamaları için tercih edilen malzemedir. Docol tasarım uzmanları, optimize edilmiş çeşitli 1700MPa profillerine ilişkin çarpışma simülasyonu performansı verilerini ve diğer birçok martensitli sınıfımız için simülasyonları sağlayabilir: Docol 900M, 1100M, 1200M, 1300M, 1400M ve 1500M.

  Docol martensitli çeliğin sınıfları ve mekanik özellikleri

  En iyi ağırlık azaltımı için, daha düşük kalınlığa sahip daha yüksek çelik sınıflarını kullanın. Korozyona dayanıklı martensitli sınıflar: elektrogalvanizli (EG) kaplamalar Docol 900M, Docol 1100M, Docol 1200M, Docol 1300M, Docol 1400M ve Docol 1500M'de mevcuttur. Tüm Docol martensitli çelikler soğuk haddelenmiş olarak (CR); Docol 1200M ise hem soğuk hem sıcak haddelenmiş olarak (HR) sunulmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıda listelenen veri sayfalarını indirin.
  ÜRÜN ADI KAPLAMA EBATLAR STANDARTLAR
  Docol 900M UC, EG; T: 0,5–2,1 mm
  W: 1530 mm'ye kadar
  SSAB
  Docol 1100M UC, EG T: 0,5–2 mm
  W: 1530 mm'ye kadar
  SSAB
  Docol 1200M UC, EG T: 0,5–4 mm
  W: 1530 mm'ye kadar
  VDA239-100:2016
  SSAB
   Docol 1300M  UC, EG T: 0,5–2,1 mm
  W: 1530 mm'ye kadar
  VDA239-100:2016
  Docol 1400M UC, EG T: 0,5–2,1 mm
  W: 1530 mm'ye kadar
  SSAB
  Docol 1500M UC, EG T: 0,5–2,1 mm
  W: 1530 mm'ye kadar
  VDA239-100:2016
  Docol 1700M UC

  T: 1,0–2,1
  W: 1250 mm'ye kadar

   VDA 239:100:2016

  Docol martensitli çeliğin şekillendirilmesi

  • Oda sıcaklığında bükme, haddeli şekillendirme ve presleme için mükemmel soğuk şekillendirilebilirlik.
  • Oldukça iyi bir çekme kabiliyeti ve iyi düzeyde kenar germe ve delik genişletme özellikleri.
  • Direnç nokta kaynağı ve lazer kaynak dahil olmak üzere, iyi düzeyde kaynaklanabilirlik.
  • Docol® martensitli çelik sınıfları, gerek boyut gerekse mekanik özellikleri açısından yüksek düzeyde tutarlığa sahiptir ve düzlük sorunlarına, istenmeyen veya beklenmedik geri yaylanmalara yol açabilecek gerilimleri önler.
  Martensitli çelik otomotiv bileşeninize özel şekillendirme yönlendirmeleri için lütfen Teknik Desteğimizle iletişime geçin.
  Docol mükemmel düzeyde soğuk şekillendirilebilirliğe sahiptir.

  OEM spesifik sınıflar mı arıyorsunuz?

  Docol® çelik sınıfları OEM veya VDA standartlarına göre tedarik edilebilir. Dahası, sıklıkla, otomotiv üreticileriyle yakın işbirliği dahilinde, spesifik bir araba uygulaması için ihtiyaca yönelik, yenilikçi AHSS çelikleri geliştiriyoruz. İhtiyacınız olan belirli bir sınıfı listemizde bulamazsanız lütfen daha fazla bilgi için teknik desteğimizle iletişime geçin.

  Docol martensitli çeliğin ek avantajları

  • Tüm araçlar için üstün yorulma özellikleri: BEV, ICE veya hibrit.
  • Yüksek dayanımlı yedi farklı sınıf: 900MPa, 1100MPa, 1200MPa, 1300MPa, 1400MPa, 1500MPa ve 1700MPa.
  • Üretici firmalara özgü standart ve sertifikasyonları karşılayan sınıflar mevcuttur.
  • Elektrogalvanizli (EG) korozyon direnci çoğu sınıfta mevcuttur.
  • Küresel bulunabilirlik ve destek. Listede belirtilen tüm sınıflar şu anda piyasada mevcuttur.

  Docol martensitli çelik sizin için neden önemli?

  Güvenlik mühendisleri: Yeni anti-intrüzyon bölgeleri oluşturun (örn. BEV akü grupları için) ve mevcut bölgelerdeki (örn. yolcu bölmeleri) alan kullanımını optimize edin.

  Hafifletme mühendisleri: Martensitli çeliğin sıradışı çelik dayanımından ve alüminyuma benzer hafifliğinden faydalanın.

  Üretim mühendisleri: UHSS çeliği üzerinde, aşina olduğunuz soğuk şekillendirme işlemlerini (bükme, presleme, haddeli şekillendirme) ve 3D haddeleme gibi heyecan verici yeni işlemleri kullanın.

  Satınalma yetkilileri: Alüminyum yerine Docol martensitli çeliği kullanarak, hiçbir performans kaybı yaşamadan maliyette ciddi düşüşler elde edin. (Aynı zamanda karbon ayak izinizi de küçültün.)

  Sürdürülebilirlik yetkilileri: "Geleceğe hazır" Docol martensitli çeliklerimizle, malzemelerinizdeki gömülü CO2 düzeyini azaltın ve yaşam döngüsü analizinizi iyileştirin.


  Gömülü CO2 düzeyinizi düşürün

  Docol martensitli çelik "geleceğe hazırdır".

  DENEME MALZEMESİ STOKLARI

  Kendiniz deneyin

  Deneme Malzemesi Stok Merkezimiz, otomotiv sektöründe benzersiz bir hizmet. Dünyanın her yerine istediğiniz ebatta bobin, sac levhalar ve özel uzunluklarda ürünler gönderiyoruz. Malzeme 1-2 hafta içerisinde gönderime hazır olur.

  Martensitic stainless steel and Docol® steel offering

  Martensitic stainless steels are alloyed with 12–16 % chromium and 0,1–1,2 % carbon. Martensitic stainless steel properties include moderate corrosion resistance and high hardness and are used, for example, in applications like knives and scissors.

  Docol® martensitic steel grades produced by SSAB are “carbon steel” martensitic grades with only 2–3 % alloying elements and are therefore not stainless. SSAB's goals for its automotive Docol® martensitic steels include high tensile strengths in combination with good drawability, good edge stretching properties and good weldability.
  180