Yapılar ve köprüler için SSAB Weathering çelik
Yapılar ve köprüler için SSAB Weathering çelik

Uzun süre dayanan köprüler ve yapılar için SSAB Weathering çelik

SSAB Weathering, daha ilk günden maliyet tasarrufu sağlayan bir korozyona dirençli çeliktir. Bu da onu korozyona dirençli olması gereken köprüler ve diğer yapılar için ideal bir inşaat malzemesi kılar.

CO2 tasarrufunuzu hesaplayın İletişim

Daha hafif ve daha güçlü yapılar

Köprülerin maruz kaldığı zorlu hava koşullarıyla ve sürekli yüklenmeyle başa çıkabilmeleri için, yapı malzemelerinin son derece güçlü ve dayanıklı olması şarttır.

SSAB Weathering çelikler 355–960 MPa arası akma dayanımı düzeylerinde sunulur. Bu, daha hafif ve daha güçlü yapıların sofistike tasarımlara olanak sağlar, daha kolay inşa edilir ve nakliye hareketlerini azaltır.

Boyalı veya boyasız bir köprü yapısı kararından bağımsız olarak, SSAB Weathering çeliği ya daha az bakım ve yeniden boyama, ya da toplamda minimum düzeyde bir bakım olanağı sunar.

Yapılar ve köprüler için SSAB hava koşullarına dayanıklı çelik

Bakımı pas ile sağlanıyor

Patinaya dönüşen oksit tabakası, bir boya tabakası ile aynı davranışı sergiler. Çelik yüzeyini atmosfere karşı mühürleyerek kapatır ve korozyonu engeller. Bu, boyanmamış durumdaki uygulamalara da izin vererek, bakım maliyetinde ciddi bir tasarruf sağlar. Oksitten patinaya geçiş süreci, normal atmosferik koşullarda yaşanacak yağmurlu, karlı ve güneşli günlerle gerçekleşir. Antikorozif işleme ihtiyaç olmaması genel maliyeti azaltır.

Çevre dostu SSAB Weathering çeliği

Çevre dostu çelik

SSAB Weathering çeliği, hava koşullarına dayanıklı olmayan çeliklere oranla çok daha küçük bir çevresel ayak izine sahiptir. Boyamanın ve tekrar boyama öncesinde sıyırmanın yapı çevresinde yol açtığı kirlilik ve emisyonlar, çeliğin boyasız olarak kullanılmasıyla önlenebilir. SSAB Weathering çeliğinden yapılan bir çelik köprü, kullanma ömrünün sonunda %100 oranında geri dönüştürülebilir. Bu özelliği, günümüzde birçok büyük ölçekli altyapı projesi için temel satış noktasıdır.

Peyzaj dostu SSAB Weathering

Peyzaj dostu malzeme

Çeliğin dış görünümü her altyapı projesinde dikkate alınması gereken önemli bir konudur; bu durum özellikle köprüler ya da kuleler gibi büyük ölçekli yapılar için geçerlidir. SSAB Weathering çeliklerin patinası, özellikle kırsal bölgelerde, çevresiyle uyum içinde bir görünüm sunmasıyla tanınır. Örneğin, SSAB Weathering çeliğinden yapılmış bir hava şartlarına dayanıklı çelik köprü, tek başına kullanıldığında fazla baskın olabilecek beton ya da diğer yapı malzemeleriyle birlikte kullanıldığı takdirde, yumuşatıcı bir ton sağlayabilir.

Doğru kararı verebilmek için hesaplayın

Hava koşullarına dayanıklı çelik ne kadar korozyona dayanabilir? Tüm çelikler zaman içinde oksitlense de, bazı çelikler diğerlerinden daha fazla oksitlenir. Çeliğin kalınlığını seçerken korozyon düzeylerini de hesaba katmalısınız.

Hava koşullarına dayanıklı çeliği boyasız olarak kullanmayı seçerseniz, dioksit emisyonlarını azaltırsınız. Boyama yapsanız bile CO2 emisyonlarınız düşer, çünkü çeliği normal bir karbon çeliğinde olduğu kadar sık yeniden boyamak zorunda kalmazsınız.

Keşke Gustave Eiffel SSAB Weathering çeliği beklemiş olsaydı

1889 yılında dünyanın en meşhur yapılarından Eyfel Kulesi'nin inşaatı tamamlandı. Toplam 324 metre yüksekliği ve 7300 ton ağırlığıyla Eyfel Kulesi, mimarlık ve mühendislik açısından bir başyapıttı. Gustave Eiffel'in seçtiği malzeme dövme çelikti. Peki Eyfel Kulesi SSAB Weathering çeliğinden yapılmış olsaydı ne olurdu?

Eğer boyamamış olsalardı, yılda 8,6 ton boyadan ve beraberinde gelen tüm boyama işgücünden tasarruf edebilirlerdi. Bu da 1092 ton gibi muazzam bir boya miktarı demek. Paslanmanın da benzer bir görünümle aynı işi görebileceğini düşünürseniz, şaşırtıcı bir rakam.

Eyfel kulesi

Köprü inşaatçıları için önerilerimizi indirin

İlgili içerik

180