180
Basın bültenleri Olofsfors, SSAB'den aldığı çelikle kalite, sürdürülebilirlik ve üretimi optimize ediyor

Olofsfors, SSAB'den aldığı çelikle kalite, sürdürülebilirlik ve üretimi optimize ediyor

İsveçli Olofsfors şirketi ormancılık makineleri için ECO-Tracks üretimini firma içinde yapmaya başlayarak, üretim sürecinde daha az malzeme atığı ve daha fazla sürdürülebilirlik sağlayan bir optimizasyon sağladı. Paletlerin üzerindeki yan destekler SSAB Boron 27 çelikten yapıldı.

250 yıldır faaliyet gösteren İsveçli üretici Olofsfors, 2008 yılında orman makinelerine yönelik pazar lideri ECO-Tracks ürününün tüm imalat sürecini firma çatısı altına almaya karar verdi. 

Olofsfors Satınalma ve Lojistik Başkanı Maria Ragnarsson, "Önceden imal edilmiş parça kullanımından, çeliği satın alarak firma içi presleme ve üretmeye geçiş yaptık," diyor. "Artık üretim sürecimizi kendimiz kontrol edebildiğimiz için, daha az atıkla daha sürdürülebilir bir ürün oluşturuyoruz."

Paletlerin üzerindeki yan destekler için bir çelik tedarikçisi arayan Olofsfors, sonunda SSAB Boron 27 çelikte karar kıldı. 

"Kalite bizim başlıca önceliklerimizden biri," diyor Ragnarsson. "Doğru kalitede üretmek istiyorsak, kullandığımız malzemenin de gereken kalite standartlarına uyması gerekir. SSAB'nin çeliğini seçtik; çünkü yüksek ve tutarlı bir kalite düzeyi sunuyor. Dahası burada kuzey İsveç'te bizim için nispeten yerel sayılabilecek bir tedarikçi ve sürdürülebilirlik bilinci taşıyan bir şirket." 

Olofsfors Stratejik Ürün Geliştiricisi Mats Frangén, SSAB çeliğinin son ürünü olumlu etkilediğini belirtiyor.

"Otuz yıl önce makineler daha küçüktü ve yükler daha hafifti," diyor. "Günümüzde makineler daha büyük ve yükler de daha ağır olduğundan, parçaların ağırlıklarını azaltmak hayati önem taşıyor." 

"SSAB çeliğini kullanmaya başladığımızdan beri ürünümüzün ağırlığını optimize ettik. Eskiden ağır kesme çelik parçalar satın alırdık, ama firma içi üretime geçtiğimizden beri son ürünlerimiz preslenmiş hafif çelikten yapılıyor," diyor Frangén.

SSAB çeliğin çok hafif olmasının sunduğu avantajların yanı sıra, SSAB Boron 27'ye geçilmesi daha az malzeme kullanılmasına ve atıkların azalmasına da yol açtı.

"Kesilmiş çelikte malzeme atık yüzdesi %50 gibi yüksek oranlara çıkabiliyor, ama SSAB çeliğiyle bu rakamı önemli ölçüde düşürdük," diyor Frangén. "Malzeme kullanımımız da azaldı. Yılda yaklaşık 400.000 yan destek parçası üretiyoruz ve bunların her birinde yarım ila bir kilo çelik tasarrufu sağladık. Yani daha az çelik ısıtıyoruz ve daha az çelik ziyan ediyoruz." 

"SSAB uzun vadede iklim üzerindeki etkisini azaltmaya bağlılık gösteren bir firma ve bu da tedarikçilerimizi seçerken değer verdiğimiz bir özellik," diyor Ragnarsson. "SSAB ile daha az malzeme kullanıyor ve daha az malzeme taşıyoruz. Tüm bunlar karbon emisyonlarımızı iyi yönde etkiliyor." 

SSAB çeliğin avantajları:

  • SSAB'nin çeliklerine ve firma içi üretime geçiş yaptığından beri Olofsfors daha optimum ve esnek bir üretimi ve daha düşük nakliye maliyetlerini güvenceye aldı
  • Kesilmiş çelik yerine SSAB'nin preslenmiş çeliğini kullanmakla Olofsfors, malzeme atık yüzdesini %50 gibi oranlardan %10'un altına kadar düşürebildi.
  • SSAB çelikten yapılan yan destekler, daha az çelik kullanması ve daha hafif olması sayesinde yakıtı daha verimli kullanan bir ürün sağlıyor

Olofsfors hakkında

CEO: Göran Nyberg
Çalışan sayısı: 142
Kuruluş tarihi: 1762
Ana ürünler: Ormancılık makineleri için ECO-Tracks; kar küreme makineleri için SharqEdges kesme kenarları; kovalar ve ekskavatörler için Bruxite aşınma kenarları.

www.olofsfors.se

Olofsfors optimizes quality, sustainability and production with steel from SSAB

2:18

Since Swedish company Olofsfors brought the production of its ECO-Tracks for forestry machines in-house, it has secured an optimized production process with less material waste and improved sustainability.